Működésünk során kiemelt figyelmet fordítunk környezeti hatásaink azonosítására, a környezetterhelés megelőzésére és csökkentésére, továbbá a környezetvédelmi előírások és a cégcsoport elvárásainak maradéktalan betartására.

Működésünk során kiemelt figyelmet fordítunk környezeti hatásaink azonosítására, a környezetterhelés megelőzésére és csökkentésére, továbbá a környezetvédelmi előírások és a cégcsoport elvárásainak maradéktalan betartására.

A működésünk környezeti hatásai szempontjából legjelentősebb telephelyünk, a Bunge Zrt. Martfűi Növényolajgyára, amely 2003. óta, az ISO 14001 szabvány szerint tanúsított Környezetközpontú Irányítási Rendszert működtet. Tanúsítványunk magyar nyelven itt, (angol nyelven itt), környezeti politikánk itt tekinthető meg.

Megújuló erőforrások felhasználása

Büszkék vagyunk arra, hogy Martfűi Növényolajgyárunkban, megújuló erőforrásból állítjuk elő a gyárban felhasznált gőz és hőenergia túlnyomó részét és az elektromos energia egy részét is, amelyhez a napraforgómag hajalási technológia során keletkező napraforgómag héjat használjuk. Ezzel a tevékenységeinkből származó, üvegházhatást okozó gázok kibocsátását is minimalizáljuk, hiszen a napraforgómag héj eltüzelésekor keletkező szén-dioxid a mezőgazdasági körforgásban újra megkötődik. Az el nem tüzelt napraforgómag héjat értékesítjük, így az sem válik hulladékká, hanem visszakerül a gazdasági körforgásba.

Levegőtisztaság-védelem

A tevékenységünk során az olajos magvak fogadása, betárolása, tisztítása továbbá az ezt követő napraforgómag hajalás, por keletkezésével jár, melyet szállító-, tároló- és tisztító rendszereinkben összegyűjtünk és leválasztunk, hogy a levegőbe jutó por mennyiségét csökkentsük.

A napraforgómag héj elégetése nagy tüzelőberendezésekben történik, melyek légszennyező anyag kibocsátását rendszeresen ellenőrizzük és leválasztási technikákkal csökkentjük.

A magfeldolgozási technológiában alkalmazott, a növényolaj hatékony kinyeréséhez felhasznált oldószer mennyiségét folyamatosan követjük, arról oldószer mérleget vezetünk, mely szerint technológiánk élen jár az oldószer felhasználás minimalizálásában.

Vízgazdálkodás

A növényolaj gyártási tevékenységünkhöz szükséges vizet a gyár területén üzemelő rétegvíz kutakból, illetve a Tisza folyóból szerezzük be. A beérkező nyers vizeket kezeljük és a gyártásban főként gőztermelésre, hűtésre és tisztításra használjuk. Törekszünk a minél gazdaságosabb vízfelhasználásra, újrahasznosításra.

A növényolaj gyárunkban keletkező használt vizeket és szennyvizeket elválasztott rendszerben gyűjtjük és a gyárban üzemelő szennyvíz üzemben kezeljük. Az itt üzemeltetett szennyvíz kezelő rendszer fizikai, kémiai és biológiai eljárásokkal tisztítja meg a beérkező szennyvizet, amit a kezelést követően, tisztított vízként, a Tisza folyóba vezetünk. A Tiszába jutó tisztított víz minőségét rendszeresen ellenőrizzük.

Hulladékgazdálkodás

A növényolaj gyártás során jelentős mennyiségű magtisztítási, finomítási és egyéb termelési hulladék keletkezik. A termelési-, karbantartási és építési hulladékokat szelektíven gyűjtjük, lehetőség szerint hasznosítjuk.

Köszönhetően annak, hogy körülbelül 70 féle hulladékot gyűjtünk szelektíven a hasznosításra átadott hulladékok arány 85% körül mozog és több hulladékunkat sikerült melléktermékként engedélyeztetni, amelyek szintén hasznosításra kerülnek átadásra.

Folyamatosan törekszünk a lerakott hulladék mennyiségének csökkentésére és a hasznosított hulladék arányának növelésére.

Társadalmi együttműködés, élővilág védelem

kornyezetvedelem.jpg

Martfűi Növényolajgyárunkban, 2011. óta, évente megszervezzük a Föld Napja rendezvényt, melyen nem csak a gyár dolgozói, hanem családtagjaik is aktívan részt vesznek. A rendezvény keretében hagyományosan szemétszedéssel tisztítjuk meg a Tisza partjának környékét és Martfűtől Rákócziújfaluig a kerékpárutat is, majd szakemberek segítségével a Tiszába őshonos halakat telepítünk. Rendezvényünkön évről évre egyre több résztvevőt üdvözölhetünk, akikkel együtt ünnepeljük bolygónk élővilágát és közösen cselekszünk annak védelme érdekében.

kornyezetvedelem2.jpg

A Bunge Martfű és a Budapesti Kutatóintézet önkéntes dolgozóinak csapata 2023.-ban első ízben vett részt a PET Kupán.

Mintegy 6,5 tonna, azaz csaknem 1500 zsák hulladékot gyűjtött össze tizenkét PEThajós csapat kétszáz részvevője a IV. Tisza-tavi PET Kupán melynek mi is részesei lehettünk.

A verseny első napján hulladékból kellett hajót építeni, amelyen utána 3 napig a Tisza folyón haladva raktároztuk és szelektáltuk a kenusok által összeszedett hulladékot.

A Tisza-tó Tiszafüred és Tiszanána-Dinnyéshát közötti szakaszán a verseny résztvevői naponta négyszáz-ötszáz zsák hulladékot szedtek össze az ártéri erdőkből, a nádasokból és a tóparti hulladékszigetekről.

Bízunk benne, hogy ezeket a tevékenységeket és a környezettudatosságot hagyományként sikerül megőriznünk és átadnunk a következő nemzedékeknek.